Beautiful on Sydney Harbour But Not Good For Sailing

  • Youth
  • GALLERY
  • By Damian Maclennan
  • 01 Jun 2015 00:00:00
SHARE

Henry Kernot (Skipper), Tara Blanc-Ramos, Nick Thyne and Liisi Muurinen have won the 2015 Shelving Systems Match Racing Regatta.

The Cruising Yacht Club of Australia’s Youth Sailing Academy annual regatta started in an eight knot westerly breeze before moving south and weakening restricting the competition to nine races.

Kernot and his crew was the only team to win all three of their races which were subject to continuous breeze swings from south to west and back again with the Race Management Team pushing to get as much racing in as possible.

Having recently returned from the Congressional Cup in Long Beach sailing with fellow YSA member, Will Mackenzie on Keith Swinton’s World Match Racing Team, Kernot is only back in Australia for a short time before heading to the Swedish Match Racing Cup at the end of June.

Nick Rozenauers from the Royal Sydney Yacht Squadron and his team performed well and will be back at the CYCA for the next Advanced Squad Regatta.

Rozenauers (Skipper), Ben Fraser, Angus Olding, Will Killen and Tara Fraser finished the day with one win and competed very strongly in their other two races.

The CYCA Advanced Squad is developing well this season with all members eager and capable at taking on various roles on the Elliott 7s.

Their experienced showed during this regatta as teams were assembled on the morning of racing with competitors having to work out crew positions and roles.

The Umpire Team, led by Marcus Bidey and the Race Committee, led by Stephen Merrington worked well together, keeping up with the shifts and course changes to accommodate maximum race time.

The Advance Squad appreciate the ongoing support of Garry Linacre and Phil Tomkins from Shelving Systems in supporting this year’s regatta.

While training sessions are conducted every Saturday at the CYCA, Match Racing Regatta practise is the most important thing for the squad in the led up to State, National and International regatta over the coming months.

RESULTS

Skipper

Team

Win-Loss

Place

Henry Kernot

Tara Blanc Ramos Nick Thyne, Liisi Muurinen

3-0

1st

Caitlin Tames

Francesca Earp, Anna Gilbert , Angus Williams

2-1

2nd

Emma May

Charlie Gundy, Katherine Shannon, Rosie Lee

2-0

3rd

Lauren Gallaway

Ben Robinson, Emily Carstairs, India Howard

1-2

4th

Nick Rozenauers

Ben Fraser, Angus Olding, Will Killen, Tara Fraser

1-2

4th

Alex South

Nicky Bradley,  Bart Hardy, Sophie Shannon

0-3

5th

LATEST VIDEOS

  • Rolex Sydney Hobart Yacht Race 2017 - Spirit of Yachting

  • CYCA Trophy Series Day 1 start

  • Video: Blue Water Pointscore Race 5 start - Bird Island

All VIDEOS

LATEST photos

  • Ladies Day Race 1

  • Captain Cook Cruises Top Jocks

  • Blue Water Pointscore Trophy Prize Giving

All PHOTOS