ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE WINNERS - 1945-2004
Year Overall Winner Designer Fleet Line Honours Designer Elapsed Time
            Time
1945 RANI, Capt John Illingworth, UK A.C.Barber, NSW 9 *RANI, Capt John Illingworth, UK Arthur Barber, NSW 6:14:22:00
1946 CHRISTINA, J.R.Bull, NSW Lars Halvorsen, NSW 19 *MORNA, Claude Plowman, NSW William Fife, UK 5:02:53:33
1947 WESTWARD, G.D.Gibson, Tas Jock Muir, Tas 28 MORNA, Claude Plowman, NSW William Fife, UK 5:03:03:54
1948 WESTWARD, G.D.Gibson, Tas Jock Muir, Tas 18 *MORNA, Claude Plowman, NSW William Fife, UK  4:05:01:21
1949 TRADEWINDS, Merv Davey, NSW Mervyn Davey, NSW 15 WALTZING MATILDA, Phil Davenport, NSW Jock Muir, Tasmania 5:10:33:10
1950 NERIDA, Colin Haselgrove, SA Alfred Mylne, Scotland 16 MARGARET RINTOUL, A.W.Edwards, NSW Phillip Rhodes, USA 5:05:28:35
1951 STRUEN MARIE, Tom Williamson, NSW Robert Clark, UK 14 *MARGARET RINTOUL, A.W.Edwards,NSW Phillip Rhodes, USA 4:02:29:01
1952 INGRID, J.S.Taylor, SA Bill Atkin, USA 17 NOCTURNE, J.R.Bull, NSW Alan Payne, NSW 6:02:34:47
1953 RIPPLE, Ron Hobson, NSW A.C.Barber, NSW 24 SOLVEIG, Trygve & Magnus Halvorsen,NSW T & M Halvorsen, NSW 5:07:12:50
1954 SOLVEIG, Trygve & Magnus Halvorsen, NSW T & M Halvorsen, NSW 17 KURREWA IV, F.& J.Livingstone, NSW/Vic William Fife, UK 5:06:09:47
1955 MOONBI, H.S.Evans,  NSW John Alden, USA 17 EVEN, F.J.Palmer, NSW J.Laurent Giles, UK 4:18:13:14
1956 SOLO, Vic Meyer, NSW Alan Payne, NSW 28 KURREWA IV, F.& J.Livingstone, NSW/Vic William Fife, UK 4:04:31:44
1957 ANITRA V,  Trygve & Magnus Halvorsen, NSW Trygve Halvorsen, NSW 20 *KURREWA IV, F.& J.Livingstone, NSW/Vic William Fife, UK 3:18:30:39
1958 SIANDRA, Graham Newland, NSW Arthur Robb, England 22 SOLO, Vic Meyer, NSW Alan Payne, NSW 5:02:32:52
1959 CHERANA, Russ Williams, NSW Alan Payne, NSW 30 SOLO, Vic Meyer, NSW Alan Payne, NSW 4:13:33:12
1960 SIANDRA, Graham Newland, NSW Arthur Robb, England 32 KURREWA IV, F.& J.Livingstone, NSW/Vic William Fife, UK 4:08:11:15
1961 RIVAL, Alby Burgin & N. Rundle, NSW Alan Buchanan, England 35 ASTOR, Peter Warner William Fife, UK 4:04:42:11
1962 SOLO, Vic Meyer, NSW Alan Payne, NSW 42 *ONDINE, S.A. ('Huey') Long, USA Bill Tripp, USA 3:03:49:16
1963 FREYA, Trygve & Magnus Halvorsen,NSW Trygve Halvorsen, NSW 44 ASTOR, Peter Warner William Fife, UK 4:10:53:00
1964 FREYA, Trygve & Magnus Halvorsen,NSW Trygve Halvorsen, NSW 38 ASTOR, Peter Warner William Fife, UK 3:20:05:05
1965 FREYA, Trygve & Magnus Halvorsen,NSW Trygve Halvorsen, NSW 53 STORMVOGEL,C.Brynzeel, South Africa Vanderstadt, Holland 3:20:30:09
1966 CADENCE, H.S.Mason, NSW W.Ward/R.Swanson, NSW 46 FIDELIS, J.V.Davern,  New Zealand Knud Reimers, Germany 4:08:39:43
1967 RAINBOW II, Chris Bouzaid, New Zealand Sparkman & Stephens, USA 67 PEN DUICK III, Eric Tabarly, France Eric Tabarly, France 4:04:10:31
1968 KOOMOOLOO, Denis O'Neil, NSW Ted Kaufman, NSW 67 ONDINE II, S.A.('Huey') Long,  Bill Tripp, USA 4:03:20:02
1969 MORNING CLOUD, Edward Heath, UK Sparkman & Stephens, USA 79 CRUSADE, Sir Max Aitken, UK Alan Gurney, UK 3:15:07:40
1970 PACHA, Sir Robert Crichton-Brown, NSW Camper & Nicholson, UK 61 BUCCANEER, Tom Clark, NZ John Spencer, New Zealand 3:14:06:12
1971 PATHFINDER, Brin Wilson, NZ Sparkman & Stephens, USA 79 KIALOA II, Jim Kilroy, USA Sparkman & Stephens, USA 3:12:46:21
1972 AMERICAN EAGLE, Ted Turner, USA Bill Luders, USA 79 AMERICAN EAGLE, Ted  Turner, USA Bill Luders, USA 3:04:42:39
1973 CEIL III, Bill Turnbull, Hong Kong Bob Miller, NSW 92 *HELSAL, Tony Fisher, NSW Joe Adams, NSW 3:01:32:09
1974 LOVE & WAR, Peter Kurts, NSW Sparkman & Stephens, USA 63 ONDINE III, S.A.("Huey') Long, USA Britton Chance, USA 3:13:51:56
1975 RAMPAGE, Peter Packer, WA Bob Miller, NSW 102 *KIALOA III, Jim Kilroy, USA Sparkman & Stephens, USA 2:14:36:56
1976 PICCOLO, John Pickles, NSW Bruce Farr, NZ 85 BALLYHOO, Jack Rooklyn, NSW Bob Miller, NSW 3:07:59:26
1977 KIALOA III, Jim Kilroy, USA Sparkman & Stephens, USA 131 KIALOA III, Jim Kilroy, USA Sparkman & Stephens, USA 3:10:14:09
1978 LOVE & WAR, Peter Kurts, NSW Sparkman & Stephens, USA 97 APOLLO, Jack Rooklyn, NSW Bob Miller, NSW 4:02:23:24
1979 SCREW LOOSE, Bob Cumming, Tas Ron Holland, NZ/Ireland 147 BUMBLEBEE 4, John Kahlbetzer, NSW German Frers, Argentina 3:01:45:52
1980 NEW ZEALAND, NZ Round the World Cmte Bruce Farr, NZ 102 NEW ZEALAND, NZ Round the World Cmtee Bruce Farr, NZ/USA 2:18:45:41
1981 ZEUS II, Jim Dunstan, NSW Peter Joubert, Victoria 159 VENGEANCE, Bernard Lewis, NSW Rolly Tasker, WA 3:22:30:00
1982 SCALLYWAG, Ray Johnston Bruce Farr, NZ 119 CONDOR OF BERMUDA, Bob Bell, Bermuda John Sharp, UK 3:00:59:17
1983 CHALLENGE, Lou Abrahams, Vic Sparkman & Stephens, USA 173 CONDOR, Bob Bell, Bermuda Ron Holland, New Zealand 3:00:50:29
1984 INDIAN PACIFIC, John Eyles/Gunter Heuchmer,NSW Bruce Farr, NZ 152 NEW ZEALAND, NZ Round the World Cmtee Ron Holland, New Zealand 3:11:31:21
1985 #SAGACIOUS, Gary Appleby, NSW Bruce Farr, NZ 178 APOLLO, Jack Rooklyn, NSW Ben Lexcen (Bob Miller), NSW 3:04:32:28
1986 EX TENSION, Tony Dunn,  NSW Laurie Davidson, NZ 123 CONDOR II, Bob Bell, Bermuda Ron Holland, New Zealand 2:23:26:25
1987 SOVEREIGN, Bernard Lewis, NSW David Pedrick, USA 154 SOVEREIGN, Bernard Lewis, NSW David Pedrick, USA 2:21:58:08
1988 ILLUSION, Gino Knezic, Vic Laurie Davidson, NZ 119 RAGAMUFFIN, Syd Fischer, NSW German Frers, Argentina 3:15:29:07
1989 ULTIMATE CHALLENGE, Lou Abrahams, Vic Ed Dubois, England 126 DRUMBEAT, Alan Bond, WA David Pedrick, USA 3:06:21:34
1990 SAGACIOUS V, Gary Appleby, NSW Bruce Farr, NZ 105 RAGAMUFFIN, Syd Fischer, NSW ** German Frers, Argentina 2:21:05:33
1991 IOR: ATARA, Harold Cudmore/John Storey, Ireland Bruce Farr, NZ 99 BRINDABELLA, George Snow, ACT Bruce Farr, NZ/USA 3:01:14:19
  IMS: SHE'S APPLES, David Strong, NSW John King, NSW        
1992 IOR: RAGAMUFFIN, Syd Fischer, NSW Bruce Farr, NZ 110 NZ ENDEAVOUR, Grant Dalton, NZ Bruce Farr, NZ/USA 2:19:19:18
  IMS: ASSASSIN, John Crawford, NSW Bruce Farr, NZ        
1993 IOR: WILD OATS, Roger Hickman/Bruce Foye,NSW Bruce Farr, NZ 104 NINETY SEVEN, Andrew Strachan, NSW Bruce Farr, NZ/USA 4:00:54:11
  IMS: CUCKOOS NEST, Nigel Holman, NSW David Lyons, NSW        
1994 RAPTOR, A.Eichenauer, Germany Iain Murray, NSW 371 TASMANIA, Robert Clifford, Tas Bruce Farr, NZ/USA 2:16:48:04
1995 TERRA FIRMA, Scott Carlile/Dean Wilson, Vic Iain Murray, NSW 98 SAYONARA, Larry Ellison, USA Bruce Farr, NZ/USA 3:00:53:35
1996 AUSMAID, Georgio Gjergja, Vic Bruce Farr, NZ/USA 95 *MORNING GLORY, Hasso Plattner, Germany Reichel/Pugh, USA 2:14:07:10
1997 BEAU GESTE, Karl Kwok, Hong Kong/China Bruce Farr, NZ/USA 114 BRINDABELLA, George Snow, ACT Scott Jutson, Australia 2:23:37:12
1998 AFR MIDNIGHT RAMBLER, Ed Psaltis/Bob Thomas, NSW Robert Hick, Victoria 115 SAYONARA, Larry Ellison, USA Bruce Farr, NZ/USA 2:19:03:32
1999 YENDYS, Geoff Ross, NSW Bruce Farr, NZ/USA 79 *NOKIA, Stefan Myralf/Michael Spies, Denmark Philippe Briand, France 1:19:48:02
2000 SAP AUSMAID, Kevan Pearce, SA Bruce Farr, NZ/USA 82 NICORETTE, Ludde Ingvall, Sweden Simonis/Voogd, SA/NED 2:14:02:09
2001 BUMBLEBEE 5, John Kahlbetzer/Iain Murray,NSW Murray Burns Dovell,NSW 75 ASSA ABLOY, Neil McDonald, Sweden Farr Yacht Design, USA 2:20:46:43
2002 QUEST, Bob Steel, NSW Nelson/Marek, USA 57 ALFA ROMEO, Neville Crichton, NZL/Aus Reichel/Pugh, USA 2:04:58:52
2003 FIRST NATIONAL REAL ESTATE, Michael Spies/ Farr/Beneteau, France 56 SKANDIA, Grant Wharington, Victoria Don Jones, VIC 2:15:14:06
  Peter Johnston, NSW          
2004 AERA, Nicholas Lykiardopulo, UK Jason Ker, UK 116 NICORETTE, Ludde Ingvall, NSW Simonis/Voogd, SA/NED 2.16:00.04
** NEW RACE RECORD
# The rules did not provide for a first place following the penalising of Drake's Prayer which had
provisionally been  first prior to a protest. Nor did it allow for lower placed yachts to move u[
 a place when other yachts were penalised. Because there was no 1st place, Sagacious officially
was record as second but as the Overall Winner.
TATTERSALLS CUP:
For 1991, 1992 & 1993 races,  the winners of the IOR and IMS categories were both declared
Overall winners during the transition from IOR to IMS. However, the Tattersalls Cup was
awarded only to the Overall IOR winner during this period.  Since 1994 there has been 
only one Overall winner,  from 1994 to 2003 being decided using IMS, but from the 2004
onwards the Overall winner of the Tattersalls Cup has been decided using IRC, with IMS
dropped altogether as a handicap system.  
SPECIAL NOTE:  The following yachts were faster than the Line Honours boat but for 
various reasons were not counted:
1978: SISKA II, Rolly Tasker, WA (owner/designer) 03:06:19:00. Ruled ineligible to
compete because did not have valid rating certificate. Started separately.  Sailed to Hobart independantly not as competitor.
1983: NIRVANA, Marvin Green, USA (designer David Pedrick, USA) 03:00:48:13. 
Disqualified for failing to give Condor enough shore room during a gybing duel up
the Derwent River to the finish.
1990: ROTHMANS, Lawrie Smith (designer Rob Humphreys, UK) 02:19:07:02. Disqualified
from receiving Line Honours award and penalised 10% of Overall corrected time placings
for breaching Rule 26 (advertising).
1999: MARI CHA III, Robert Miller, USA (designer Philippe Briand, France) 01:18:27:10.
Too big to qualify as fleet entrant, but allowed to sail as a Demonstration Yacht. Not part of the Race fleet.